قيمت آجر سفال اصفهان در كارخانه

قيمت آجر سفال اصفهان در كارخانه

بررسی جامع ویژگی های آجر سفال

شنبه پانزدهم 8 1400

ویژگی های آجر سفالی با کیفیت بالادر این مقاله قصد داریم به طور جامع ویژگی های آجر سفال مرغوب را برای کاربران عزیز مرور کنیم:


مصالح ساختمانی نقش بسیار مهمی در عصر مدرن تکنولوژی ایفا می کنند. هیچ رشته مهندسی بدون استفاده از آن قابل تصور نیست. آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است زیرا هزینه کم، در دسترس بودن بالا، دوام و جابجایی آسان همچنان مصالح ساختمانی پیشرو هستند. پرمصرف ترین آجرها آجرهای سفالی هستند که برای ساخت دیوارهای داخلی و نمای بیرونی، اسکله، پارتیشن، فونداسیون و سایر سازه های باربر استفاده می شود. آجرهای سوخته معمولی معمولاً در رنگ های گرم از کرم تا نارنجی تا ماسه ای تا قهوه ای یا حتی آبی-قهوه ای هستند. وقتی روی دیوار نصب می شود، الگوهای جالب اما ساده و دلنشینی ظاهر می شود، درست مانند افرادی که همگی یک بینی، یک دهان، دو گوش و دو چشم دارند. هیچ دو نفری دقیقاً شبیه هم نیستند. بنابراین هر آجر، اگرچه شکل ساده ای دارد، اما ویژگی های خاص خود را دارد.


ویژگی های آجر سفالی با کیفیت بالا

خاک آجری


خاک آجری باید فاقد سنگریزه، سنگ، مواد آلی، نیترات (نیترات پتاسیم) و سایر مواد شیمیایی مضر باشد، زیرا باعث بی کیفیتی آجر می شود.


اندازه آجر


یک آجر خوب باید اندازه یکنواخت با سطوح ساده و مستطیلی داشته باشد و طبق استانداردها دارای لبه های تیز و صاف در دو طرف باشد. طول آجر نباید بیش از 3 میلی متر طول داشته باشد و عرض و ارتفاع 1.5 میلی متر باشد. اندازه استاندارد یا استاندارد آجر سفالی 190 میلی متر در 90 میلی متر در 90 میلی متر است. با این حال، اندازه آجرها ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد

 از مکانی به مکان دیگر، حتی در کشورهای بزرگی مانند هند، متفاوت است.


شکل آجرهای سفالی


شکل آجر سفال باید یکنواخت باشد. لبه های یک آجر خوب باید تیز، صاف و با زاویه مناسب باشد. با این حال، آجرهایی که برای اهداف خاص استفاده می شوند ممکن است برش یا شکل داده شوند مختلف دیگر ساخته شود. اینها معمولاً تغییر شکل های مستطیلی هستند.


رنگ


طیف گسترده ای از رنگ ها مانند قرمز، سفید، خاکستری، قهوه ای، بنفش، آبی و مشکی به همراه برخی سایه های متوسط ​​وجود دارد. به گفته 'W. B. McKay (نویسنده ساخت و ساز)، رنگ تحت تأثیر ساختار شیمیایی خاک رس، دمای آن در هنگام سوزاندن، فضای کوره و نقاشی. آجرهای با کیفیت خوب باید به خوبی بسوزند و رنگ در سراسر بدنه آجر یکنواخت باشد دارند.

 آجرهای سوخته و آجرهای زیر سوخته یکنواختی رنگ را در سطح و استحکام خود از دست می دهند. قرمز تیره نشان دهنده آجرهای سوخته و زرد نشان دهنده آجرهای سوخته زیر است می دهد.


بافت و تراکم


تنوع قابل توجهی در بافت آجر وجود دارد. آجرهای خوب باید بافتی از قبل فشرده و یکنواخت داشته باشند. سطوح آجری نباید آنقدر صاف باشد که باعث لغزش ملات شود. سطح شکسته نباید ترک کند،

سوراخ ها، شن یا توده های آهک را نشان دهید


نرخ انتقال صدا:


دیوارهای آجری معمولاً صدا را جذب یا منعکس می کنند و از انتقال آن جلوگیری می کنند، اما برای جذب کامل صدا باید از مواد آکوستیک استفاده کرد. هر چه دیوار آجری ضخیم تر باشد، سرعت انتقال صدا کاهش می یابد. دیوارهای آجری با ضخامت 48 دسی بل باعث کاهش انتقال صدا می شود.


خواص شیمیایی آجر:


محیط های شیمیایی ملات را قبل از اینکه آجر را تحت تاثیر قرار دهد تخریب می کند. بنابراین، انتخاب یک ملات سازگار با محیط زیست بسیار مهم است. نمک و سولفات در آجر علت شوره سر و آلوئه ورا شرح داده خواهد شد


جذب آب


جذب آب یک آجر خوب زمانی که به مدت 24 ساعت در آب غوطه ور شود نباید از 20 درصد وزن خشک آن بیشتر شود. هنگامی که آجرها به مدت 24 ساعت در آب خیس می شوند، نباید هیچ نمکی رسوب کرد.


اگر اجازه دهید در سایه خشک شود، سفید نشان دهید. وزن آجرها نباید بیشتر از 20% باشد، مخصوصاً برای آجرهای درجه یک و 22% وزن برای آجرهای طبقه دوم. 24 ساعت در آب خیس کنید، جذب کنید. این آزمایش باید برای بررسی میزان جذب آب آجر در آزمایشگاه انجام شود.


انبساط حرارتی


ضریب انبساط حرارتی خطی آجرها برای هر دما 500 درجه است. همچنین لازم به ذکر است که از آجر در دیوارهای خارجی استفاده می شود، زیرا تحت تأثیر دو دما (دمای داخلی و

دما در خارج از ساختمان است بنابراین امکان ایجاد تنش در آنها وجود دارد.


مقاوم در برابر آتش:


دیوارهای ساخته شده از انواع آجر به مدت 1 ساعت در برابر آتش مقاومت می کنند. - بستگی به ضخامت های مختلف دیوار دارد.

(0) نظر
X